Pokud se u svého děťátka ve věku mezi 1 až 4 rokem trápíte s dlouhým usínáním, nočním pláčem nebo neklidem, zpozorněte. Sepsala jsem vám tipy, které v mé poradenské praxi fungovaly v rodinách úplně nejčastěji.

Předpokládám, že jako rodiče, kteří své děťátko uspávají, už jste velmi brzy přišli na to, jak propojené jsou naše emoce a pocity s těmi dětskými. Čím rychleji potřebujeme uspat, tím déle to trvá. Čím nervóznější u uspávání jsme, tím více stoupá i nervozita dítěte. A takto bych mohla pokračovat dál a dál. O tomto tento článek ale nebude. Tentokrát se soustředím na to, co může ovlivnit klidné usínání dětí po fyzické stránce.

Sledování videí

Vyloučením pravidelného každodenního sledování videí jsme s rodinami vyřešili už tolik různých problémů se spánkem a usínáním, že by si zasloužilo toto téma samostatný článek. A mohl by být klidně postaven jen na příbězích spokojených rodičů. Z mých zkušeností mohu s jistotou říci:

Pokud máte citlivé děťátko nebo děťátko, které je mladší než 4 roky a sleduje videa pravidelně každý den přes den nebo večer, může to být jeden z hlavních důvodů jeho delšího usínání, nočních můr, nočních běsů, pláče, buzení, nočního bdění nebo neklidného až agresivního chování přes den. Pokud vaše děťátko každý den videa sleduje, zkuste tento zvyk jednoduše na několik dnů zcela vynechat a pozorovat co se bude dít.

Místo toho se obklopte omalovánkami, knihami, tvořivými hrami a skládačkami podle obliby a věku děťátka. Případně v čase kdy dítě sledovalo TV, vyrazte ven na procházku.

Klidně i na večerní procházku – procházka před večeří byla také v mnoha rodinách jednou z věcí, která velmi rychle pomohla zkrátit a posunout večerní usínání. Dítě na čerstvém vzduchu nasytí hlavu podněty, pustí ven nahromaděnou energii a navíc jeho tělo dostává přirozený signál, že ubývá slunečního záření a tělo se může připravit na zpomalování a spánek.

Omezení sledování videí pomohlo pětileté holčičce s každovečerními nočními běsy, dvouletému chlapečkovi s dvouhodinovým nočním bděním i jedenapůlleté holčičce s vyřešením dvouhodinového usínání.  A to zmiňuji pouze mé zkušenosti z posledních pár dnů. Za několik let v poradenství jsem těch příběhů sesbírala mnoho.

Problémem není když se občas dítě podívá na video, ale to, když se dívá denně a minimálně 40 minut. Problémem bývá také to, pokud se takto na videa dívá děťátko, které ještě není zralé, nejčastěji do tří let, kdy teprve poznává reálný svět kolem sebe.

Sledování obrazovek je věc, kterou můžete zkusit změnit hned teď a ověřit si, jestli vám právě doba a četnost strávená u blikajících obrázků nevstupuje do klidného spánku a usínání. (Doporučuji zkusit minimálně po dobu tří týdnů).

Podpořte přirozený biorytmus děťátka

Cirkadiánní rytmus neboli naše vnitřní biologické hodiny jsou řízeny střídáním světla a tmy.
Dlouhé usínání může být někdy způsobeno i tím, že vnitřní hodiny děťátka jsou ovlivněny prostředím a způsobí disharmonii jejich přirozeného cirkadiánního rytmu, např. – sledování obrazovek, nadměrné vystavovávání umělému světlu večer, nebo zatemňování místnosti na denní spánek…

Platí u miminek, batolat i starších dětí.

Pokud zatemňujete dítěti místnost na denní spánek a ono večer déle usíná, nebo je večer nervózní, případně má období, že v noci třeba i dvě hodiny bdí, zkuste několik dnů na denní spánek místnost nezatemňovat a trávit čas na denním světle hned po snídani a co možná nejvíce i celý den. Pro podporu synchronizace vnitřních biologických hodin můhou u některých dětí taková rána na čerstvém vzduchu velmi pomoci zase zklidnit večerní usínání.

Dalším častým bodem je koupání. I když se prezentuje jako večerní rituál, čím více se blíží času únavy děťátka tím více může prodloužit uspávání. Často totiž koupeme v koupelně s intenzivním umělým světlem, které může zpomalit hladinu hormonu spánku melatoninu. Ten se přirozeně zvyšuje večer také s ubývajícím světlem a dávka umělého světla navíc může proto ovlivnit i délku usínání. Dalším faktorem je senzomotorické vnímání. Čím je děťátko starší tím více podnětů ve vaně zažívá a může to nastartovat jeho unavené smysly k další aktivitě. Pokud máte pocit, že koupání děťátko nabuzuje můžete jej posunout na dřívější dobu nebo ztlumit světla v koupelně…

PS pro kojící maminky: malá část melatoninu od matky se dostává i do mateřského mléka. Proto někteří vědci věří, že pokud i maminka večer zpomalí a alespoň hodinu před uspáváním odloží mobil a kojí v přítmí nebo si pustí uklidňující hudbu – dává postupně tělu signály, že snižuje svoji aktivitu, může postupně ovlivnit pozitivně i usínání děťátka.

Rituály podle povahy děťátka

Jedno dítě potřebuje doslova a do písmene vyskákat celou energii, aby mohlo usnout. Takové děti budete marně večer nahánět a přemlouvat na klidnou masáž. Důležité zůstane jak akční mělo den. Můžete si ale po večeři spolu zatančit, zacvičit, zlechtat se, můžete mu dovolit ať si rytmicky kope nožičkou do postele když se kojí nebo se snaží usnout. Případně pokud není vhodné počasí, připravit

Další dítě je velmi citlivé na slova i situace. Bázlivé mezi novými lidmi. Pusinkuje vás a objímá nebo se pořád pevně drží ve vaší blízkosti. Usínání a spánek tehdy může ulehčit obyčejné zadívání se do očí se slovy: „Mám tě moc ráda.“ „Miluji tě.“ Nebo dávka objetí navíc. Jiné děti jsou zase kombinace všeho najednou, nedokážou vypnout myšlenky a nehybně ležet. Může pomoci jít příkladem – lehnout si, zavřít oči, zhluboka dýchat a na nic nemyslet. Až se zbavíme očekávání, že musí každé usínat stejně, ve stejnou dobu nebo stejným způsobem, uleví se nám. Až si vypozorujeme jaký typ jsme my a naše dítě a kde nastávají třecí plochy v rozdílnosti, můžeme vymyslet změnu, která bude fungovat. Nebude to pak ideální ani dokonalé, ale budeme lépe zvládat různé situace a výzvy.

Další tipy jak proměnit uspávání podle povahy děťátka, naleznete i v knize BATOLE.

Usínání jako univerzální model?

Až se zbavíme očekávání, že musí každé usínat stejně, ve stejnou dobu nebo stejným způsobem, uleví se nám. Každý máme jiné prožívaní emocí, pohybů, zážitků. Proto nelze všechny děti uspávat stejně. Proto ani my dospělí neusínáme všichni stejně. Někdo si před spaním potřebuje číst, někdo potřebuje sprchu, někdo pohyb, někdo si popovídat, někdo uklidit kuchyň, aby zklidnil mysl a tělo. A někdo si jen lehne a spí, což může jen znamenat, že jeho den byl naplněn dostatkem podnětů a vjemů k nasycení jeho mysli a těla.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 14. října 2020|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.