Změna denního režimu bývá většinou náročná. Každé dítě má jinou potřebu spánku, a tak je také u každého přechod na jeden denní spánek odlišný. Důležité je zjistit, zda je skutečně ten správný čas na změnu, nebo děťátko odmítá dva spánky jen dočasně, ale jinak je ještě oba potřebuje. Jak poznat, že je ten správný čas na jeden spánek, a jak tento únavný proces zvládnout?

Nejčastěji děti na jeden spánek přechází mezi dvanáctým až osmnáctým měsícem věku. Některé klidně i později. Vše závisí na individualitě dítěte. Tento proces je však mnohdy složitý a je snadné jej zaměnit s jiným spánkovým problémem. Když ale děťátku zrušíme dva denní spánky dříve, než je připravené, riskujeme změnu jeho chování, nálad, zhoršenou soustředěnost a podobně.

Jednou mi napsala moje známá: „Zrušila jsem dítěti dva spánky v sedmi měsících, aby spalo lépe v noci.“ Na pár dní se jí to podařilo, dítě bylo skutečně nesmírně unavené. Poté se ale začalo budit častěji a navíc přes den neustále pobrekávalo. Pokud dítě nemá přes den dostatek odpočinku, který jeho tělo potřebuje, může se to projevit také špatným spánkem v noci. Dítě je přetížené a hůře se mu spí nebo i usíná.

Jak poznat, že je správný čas

Některé děti přejdou na jeden denní spánek tak plynule, že to ani nestihneme zaregistrovat. Většině to ale přirozeně trvá trochu déle a mnohdy to bývá náročný proces plný únavy jak pro dítě, tak pro rodiče. Často totiž děti nadále potřebují dva spánky, jen mají zrovna období, kdy spí jen jednou, nebo nedokáží přes den z nějakého důvodu usnout, přestože jsou hodně unavené. V takových případech je důležité hledat spíše příčinu neklidu a problému s usínáním.

Existují ale signály, které nám mohou napovědět, že skutečně jde o přechod na jeden spánek:

  • Dítě dopoledne neusne ani v autě.
  • Není mrzuté, přestože dopoledne nespalo.
  • Uspávání vám trvá mnohem déle než půl hodiny a nakonec vaše snaha skončí patnácti minutami spánku.
  • Noční buzení se nezhoršilo.
  • Dítě nemá problém usnout jen jednou za den a spí mnohem déle.

Správný čas pro přechod na jeden denní spánek většinou přichází, když pozorujete minimálně čtyři z pěti signálů.

Kdy děťátko potřebuje dva spánky

  • Má-li vaše dítě méně než jeden rok – jen velmi malé procento dětí do jednoho roku skutečně nepotřebuje dva denní spánky. (Zkuste problémy s usínáním nejdříve řešit jinak, než zrušením jednoho denního spánku.) Samozřejmě se najdou i výjimky. Pozorujte své děťátko a podle signálů sami zjistíte, jestli je ten správný čas. Prozatím však určitě pomůže místo druhého spánku alespoň pravidelně v tento čas odpočívat u nějaké aktivity, kterou má rádo, a která jej uklidňuje.
  • Někdy se stává, že si chce dítě před spaním povídat, chce si hrát, brání se spánku nebo jej zcela odmítá. Někdy se to stává. Přes den mají děti spoustu podnětů, které musí zpracovat, a proto je pro některé děti těžké se rychle uklidnit a usnout. Když ale dítko uspáváte, nakonec vždy usne.
  • Doma spánek odmítá, ale v autě, v kočárku, nebo v šátku vždy usne
  • Jestliže dopoledne nejde spát, je mrzuté, nervózní, plačtivé a nesoustředěné.

Kdy je na jeden spánek zřejmě připraveno

  • Když jej ukládáte spát, chce si hrát nebo odmítá spánek minimálně hodinu. Nakonec usne jen na velmi krátkou dobu a zase je vzhůru plné energie. Toto platí hlavně v případě, že se tento scénář opakuje pravidelně. (Někdy totiž může být tento stav jen dočasný)
  • Když s ním dopoledne jedete autem, neusne vám v něm.
  • Dokáže být až do odpoledního spánku energické a spokojené, bez známek mrzutosti či plačtivosti.
  • Dopoledne usne sotva na pár minut, zato odpoledne si pospí i dvě hodiny v kuse.

Šetrný přechod

Jak stanovit ten správný čas pro změnu? Mnoho dětí potřebuje trpělivý postupný přesun. Pokud vynecháte dopolední spánek, nedávejte děťátko spát až o druhé odpoledne. Nejdříve jej zkuste uložit jen o hodinu později, třeba místo v deset už o jedenácté. Postupně tento čas prodlužujte o půl hodiny, až se dostanete k časům 12:00 nebo 13:00, kdy chodí děti spát nejčastěji. Tento časový přechod si klidně rozdělte na týden či dva. Vyhnete se tak přetížení děťátka a náhlé změny v jeho biorytmu.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 29. prosince 2014|

Sdílejte:

One Comment

  1. Martina 15. 5. 2015 at 14:18 - Reply

    Dobry den prosim vas mam dotaz .Mam 2,5 syna.Chodime kazdy den po obede spat .Jen se nam nepodari pravidelny cas.Chci se zeptat .Jestli je dobry ho pak budit.Aby nespal moc dlouho.Dekuji za odpoved

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.