Únava trápí v určité fázi snad každou maminku. Někdy kvůli ní paradoxně nemůžeme usnout. I když víme, že nás čeká téžká noc, díváme se do zdi ještě minimálně hodinu. Dětskému spánku se věnuji na stránce pořád. Teď bych se pro změnu ráda soustředila na to, jak uspat vás.

Tři základní pravidla

  1. Mějte vše po ruce – Někdy se budíme a kontrolujeme, jestli nám něco nechybí. Před spaním se tedy ujistěte, že věci na přebalování, převlékání, kojení či krmení jsou na správném místě.
  2. Nedívejte se na hodinky – V žádném ale žádném případě se nedívejte na hodinky. :) Pokud zjistíte, kolik je hodin, vylekáte se, že musíte rychle usnout, abyste se vyspali. S touto myšlenkou se usíná velmi těžko, věřte mi.
  3. Nenuťte se do spánku – Někdy nám největší problém usnout způsobuje právě fakt, že musíme spát. Víme totiž, že za chvilku opět vstáváme. Když takto budeme přemýšlet, do stropu se budeme dívat ještě hodinu. Raději před sebou slova „musím spát“ ani před sebou nevyslovujte. Jednoduše si řekněte, že si jdete lehnout, abyste si alespoň na chvíli odpočinuli. Zavřete oči a myslete na to, že není důležité spát, ale alespoň si v tichu se zavřenýma očima odpočinout. Je možné, že pokud se vám podaří takto psychiku obelstít, nebudete potřebovat ani počítat ovečky.

I maminky potřebují režim

Je to těžké. Vždy máme milion věcí, které chceme večer dořešit. Čím pravidelněji ale budeme chodit spát, tím máme větší šanci, že rychle usneme. Výhodou je, že nás před spaním nikdo nosit nemusí. I maminky ale často potřebují večerní rituály, aby se jim lépe usínalo. :) Pokud to nejde hned, po čase se k tomu dá určitě propracovat. Patnáct minut s knížkou je mnohem účinnější relaxační pomocník než půl hodina před televizí. Někteří rodiče si pouští před spaním společně s děťátkem bílé šumy.

Hlava plná myšlenek

Tak mnoho starostí a tak málo času. Plánování je základ. Ale proč se zrovna všechny důležité myšlenky v hlavě shromažďují zrovna poté, co si lehneme do postele?  Najednou máme klid, ticho kolem nás a čas přemýšlet. Ten během dne moc nemáme. A tak náš „kamarád“ mozek jede najednou na plné obrátky. Dá od toho pomoci. Připravte si k posteli zápisník. Těsně před spaním si sedněte a napište všechno, co plánujete příští den udělat nebo co vás právě napadlo. Takto si trochu pročistíte myšlenky a nebudou vás pak trápit v noci.

Dopřejte si krátký spánek

Dosud si vzpomínám na učitele fyziky na základní škole. Vešel do třídy, položil si hlavu na lavici a zavelel: „Tak a teď si dáme krátký pětiminutový spánek, aby se nám dobře přemýšlelo.“ Udělali bychom tehdy cokoliv, jen abychom nemuseli k tabuli. A tak jsme si všichni pěkně položili hlavu na lavici a odpočívali jsme. Teprve teď ho ale plně chápu a na jeho hodiny nikdy nezapomenu. Stačí 5 – 15 minut. Je to čas, kdy si sedneme nebo lehneme v dobře vyvětrané místnosti, uvolníme svalstvo, vypneme myšlenky, zavřeme oči a nic neděláme. Relaxujeme a nabíjíme baterky pro další působení na této uspěchané Zemi. :) Už i vědci přišli na to, že denní spánek je prospěšný i pro dospělé. Proč jsme se ho vůbec kdy vzdávali? Často až s dítětem opět objevíme jeho kouzlo. Zařaďte ho pravidelně do svého režimu i vy.

Na sebe jako na dítě

Buďme na sebe také hodné. Ke klidnému spánku potřebujeme stejně jako děti hodně lásky přes den, trochu pohybu, vyváženou stravu, denní spánek a pozitivní myšlenky. Někdy je to skutečně těžké, protože máme spoustu jiných povinností. Můžeme se ale rozmazlovat alespoň některé dny v týdnu.

Škoda, že nás nemá kdo nosit po pokoji a příjemně houpat, dokud neusneme. To by zabralo určitě.

Poklidné noci přeje

Lenka_podpis
By |Published On: 05. prosince 2014|

Sdílejte:

Vydavatelství Prosím Spinkej

Knihy pro rodiče i děti pro klidnější spánek a usínání celé rodiny

Provázíme rodiče světem dětského spánku. Všechny knihy z naší dílny mají společného jmenovatele – laskavý přístup k dětem.