Dotek je léčivý. Potvrzuje to i praxe Mgr. Jany Hašplové, která před několika lety přinesla masáže dětí a kojenců do České republiky. Od té doby šíří dotek dál mezi rodiče. Ve spojení s vůní a hudbou mohou masáže pomoci ke klidnějšímu spánku.
Masážím dětí a kojenců se věnuje již 22 let. K této práci ji přivedla vlastní zkušenost. Se synem zažila těžký a traumatický porod. Doktor jí ještě v porodnici oznámil, že syn bude mít následky psychické i fyzické. Jana se s tím ale nesmířila. V zahraničí objevila kurzy baby masáží a absolvovala je. Po roce pravidelného masírování z děťátka veškeré napětí a strnulost odešly. Syn je dnes zdravý mladý muž. Od té doby se Jana snaží své poznatky šířit dál mezi rodiče a vnášet jim do života více vzájemného doteku, který podle ní léčí nejlépe. Své znalosti doplňuje také o aromaterapii, muzikoterapii a učení čínské medicíny.
Jaká je podle vás největší výhoda dětské masáže?
Určitě bych nejraději vyzdvihla podporu vazby mezi rodičem a dítětem. Přináší ale také uvolnění a úlevu od všech zdravotních i psychických problémů. Pokud je maminka během celého těhotenství a porodu v pořádku a nezažije nějaký stres nebo trauma, vzniká mezi ní a děťátkem automaticky vazba. Nalaďuje se na své miminko. Pokud ale v prenatálním období dojde k nějakým problémům nebo napětím nebo pokud se miminko narodí předčasně, masáž může maminkám i miminkům pomoci tuto vazbu dotvořit, doladit.
Podobným způsobem ale pomáhá také tatínkům. Otcova role začíná právě „uchopením“, dotekem miminka, které přišlo na svět a odstřižením pupeční šnůry. Čím častěji se tatínek miminka dotýká, tím plynuleji a něžněji mezi nimi vzniká přirozená vazba. Masáž je také výborná jako podpora sourozeneckých vztahů.
Je pravda, že se role otce i v souvislosti s masážemi miminka často podceňuje. Jaké další výhody ale přináší podpora otců v tom, aby masírovali?
Nejenom, že se mezi tatínkem a miminkem vytváří a posilňuje vazba, ale když masíruje tatínek, maminka získá pár minut pro sebe, aby nabrala energii a sílu. Často je žena v mateřství přepínána a získává roli takzvané mámo-táty. Tedy roli matky i otce, protože muž bývá dlouho do noci v práci. Toto může ženu velmi vyčerpávat. Muž se snaží vydělat peníze a zabezpečit rodinu, chodí domů pozdě, je také unavený a vyčerpaný. Doma hledá svoji partnerku. Místo ní ale doma najde unavenou mámo-tátu, která už nemá ani zbytek síly na to, aby obnovila svoji ženskou energii a byla také partnerkou.
Pokud ale maminka nechá tatínka, aby po příchodu domů masíroval miminko, získá důležitý čas pro sebe. Může si odpočinout, vypít si čaj, cokoliv, co jí pomáhá relaxovat, aby si odpočinula a byla chvíli sama sebou a ne jen maminkou. Poté se lépe dostává opět do role partnerky. Dětské masáže si navíc tatínci můžou zkoušet i na mamince. Vztah se dotekem krásně prohřívá a dům se může opět naplnit láskou.
Jedním z nejčastějších problémů rodičů v prvních letech života je právě spánek dětí. Jak jej tedy lze vylepšit z vašeho pohledu?
Masáž krásně podporuje spánek. Výborně se k tomu hodí například makový olej, který uvolňuje spazmy hlubokého svalstva. Skvělá je také levandule, která uvolňuje, uklidňuje napětí, podporuje dobrý odpočinek a trávení. Tyto dvě vůně můžeme i navzájem kombinovat a používat při masáži večer před spaním.
Věřím tomu, že kombinace doteku, naslouchání miminku, vůně a klidné atmosféry může kouzelně pomoci k lepšímu spánku. Dá se spánek doladit vůní také podle typu děťátka? Některé děti jsou hodně aktivní, jiné spíše přemýšlivé s hlavou plnou myšlenek, které jim brání usnout.
Na děti, které jsou spíše přemýšlivé, může výborně působit vůně s názvem Neroli. Pochází z pomerančových květů. Pomáhá léčit neklid, nespavost a dokonce i schizofrenii. Má hluboké rehabilitační účinky na nervový systém.
Pomáhá, když máme přetíženou hlavu. Říkám mu také olej na „mentální zácpu“, tedy na stav, kdy pořád o něčem přemýšlíme a nedá nám to spát. K neroli je pro tyto děti dobré přidat i trochu citrusu, například grep. Je lehký, nahořklý, uvolňuje nervovou soustavu a přináší pocit bezstarostnosti.
U pohybově aktivnějších dětí můžeme ve velké míře použít citrusy, třeba mandarinku nebo pomeranč. Přinášejí do našeho mentálního světa pocity: „No a co, nemysli na to. Je tak krásně, pojď si hrát.“ Takovou lehkost a hravost. Pokud jsou děti hodně aktivní, můžeme použít například i kapku santalu, který pomůže jakoby přitáhnout dítě do kořenů, uzemnit ho, uklidnit. Dodává pocit klidu a bezpečí. Nebo můžeme do masážního oleje přidat jiné dřeviny jako jedli či borovici. Děti pak pomáhá uzemnit masáž kolem ledvin a pánve.
S dětmi často sdílíme i naše vlastní starosti a pocity. Příjemná voňavá masáž pomáhá k uvolnění také mamince, což je velmi důležité.
Máte také zkušenosti s aromaterapií jako lékem proti nočním děsům a špatným snům?
Noční neklid podle čínské medicíny nejčastěji nastává mezi 1-3 hodinou ranní. Patří k přeplněnosti jater a žlučníku a znamená vysoké napětí. I na to nejlépe pomáhá masáž s vůní citrusů, děti mají nejraději mandarinku. Najděte děťátku nejvyšší bod ramene, je to místo, kde směrem od krku začíná ramínko. Do těchto míst z obou stran vetřete kapičku mandarinky. Můžete to zkusit i během dne, ale vhodné je to zejména večer, kdy nemůže spinkat a budí se s neklidem nebo křikem.
Pokud jsou to spíše strachy, ty podle čínské medicíny patří k ledvinám. Bývají více nad ránem. Zde bych doporučila vůni dřevin a tu natírat v místě ledvin.
Jaký je váš nejlepší recept na bolest zoubků, která také dokáže nepříjemně zamávat s dětským spánkem?
Na zoubky zázračně působí heřmánek. Vezme se kapička vůně heřmánku a dává se přímo na dásničku, kde se zoubek prořezává. Heřmánek má lehce analgetický účinek, takže se (bolavé místo/dáseň/otok) až o dvě třetiny zklidní a bolestivost se velmi zmírní. Nezmizí úplně, nebudu nikomu slibovat zázrak, ale bylinky dokážou hodně. Do půl roku doporučuji heřmánek římský, je jemnější. Od půl roku heřmánek modrý, který je hodně hojivý. Heřmánek se dá ale použít také na mokvavou rýmu nebo zklamání a nesplněná očekávání.
Někteří rodiče v zoufalství z probděných nocí a únavy zkusí dítě naučit lépe spinkat pomocí metody kontrolovaného pláče. Poté toho mnoho z nich lituje. Jak mohou pomoci miminkům, která prošla podobnou stresující zkušeností?
Kontrolovaný pláč se může přetavit do napětí uvnitř dítěte. To pak pociťuje ztrátu důvěry, opuštěnost. Když děti nedostanou podporu tak, jak potřebují, budou i nadále očekávat, že je někdo zklame, ublíží jim a podobně.
A to až do té doby, než se to otočí a najdou nějakého ochránce. Při takovém stresu pomáhá pravidelná masáž s vůní dřeviny. Výborný je olej palma rosa, má sladkou vůni podobnou růži a otevírá srdce, ale zároveň má dřevitý charakter. Je to pocit, jako když si za nás stoupne nějaký strom nebo pevná síla, o kterou se můžeme opřít. O tomto oleji se i v psychologii říká, že se používá na separační úzkosti dětí, kdy jsou děti nejisté, protože mají vykročit samy do života.