Dětský spánek někdy připomíná spíše rozbouřené moře než klidnou řeku. Hlavně když se o slovo hlásí nové zoubky. Nočními vlnami spánku a bdění pak proplouváme i několik týdnů.
„Dívám se na hodiny v kuchyni. Jsou dvě hodiny ráno. Držím své spící děťátko v náručí a namlouvám si, že nejsem unavená, že mi nepadá hlava a nezavírají se mi oči. Právě se klube další zub a jediný lék, který dnes zabírá, je nošení. Včera to byla prokojená noc. Zítra si možná dopřejeme společný polední spánek a nabereme sílu. Modlím se, aby už bylo ráno. Slunce mi pomůže přemoct únavu a kolem nás bude zase mnoho nových podnětů, u kterých dcerka na bolest dásní trochu zapomene.“ Poznáváte se v tom?
Někdy je každá rada drahá. Hlavně když je zoubek těsně před prořezáním. Než se nám ukáže v celé své bílé kráse, dokáže rozhodit spánek celé rodině. Ale jsou i období, kdy se nám může podařit bolest a symptomy zoubků zjemnit a ulevit tak děťátku i sobě.
Viníkem vždy nejsou zoubky
Podle rodičů je bolest zoubků jedna z nejčastějších příčin buzení dětí. Alespoň na ně ukazují prstem ve výzkumech nejčastěji. Někteří vědci tvrdí, že často obviňujeme zuby za špatný spánek neprávem, jiní zase, že zoubky dokážou spánek rozhodit minimálně několik dnů před prořezáním. Jak dlouho a jak intenzivně jednotlivé děti prožívají růst zoubků, už výzkumníci stěží důvěryhodně změří. Hlavně u dětí do prvního roku života, které ještě svoje trápení neumí popsat.
Pravda je tak trošku všude. Někdy viníme zoubky neprávem i tam, kde nehrají hlavní roli. Ale není divu. První zoubky se totiž často objevují v období, kdy se děťátko začíná více hýbat a procházet i separační úzkostí. Někdy si tedy horší noci může vzít do režie nový zub, jindy nácvik nových pohybů nebo další dny zase strach, jestli je maminka pořád nablízku. U mnoha dětí ale dokážete růst zoubků snadno rozeznat.
Jak se zoubky nejčastěji hlásí o slovo?
Příčiny se u každého dítěte mohou různit. U některých růst ani nezaznamenáte a náhodou objevíte zoubek (šťastné to děti i rodiče), u jiných si můžeme všimnout jemné změny nálad. Některé děti zase prožívají velmi citlivě růst každého zoubku. Jaké nejčastější příčiny se můžou u dětí objevit?
Častější kousání do věcí, zvýšené slintání, sání, svědění uší (děti si na ně častěji sahají), svědění tváří, citlivost tváří (je jim najednou nepříjemný dotek na tvářičce), vyrážka na tvářičkách, podrážděnost, nervozita, náhlé odmítání jídla (pokud už také vaše dítě jí i příkrmy), mírně zvýšená teplota.
Některé maminky popisují také průjem a vysoké teploty. Nicméně, tyto symptomy mohou mít i jiné nemoci, pokud se vám projevy děťátka nezdají, je apatické, má průjem, vyrážku na těle, je plačtivé nebo má vysokou horečku – poraďte se určitě se svým lékařem, který by měl vyloučit jinou možnou příčinu.
Co dělají neposedné zuby se spánkem celé rodiny
Děťátko najednou bojuje proti uspávání. Je unavené, pokládá si hlavičku, ale také ji hned nervózně zvedá. Případně otáčí hlavičkou ze strany na stranu. Někdy se může stát, že se zklidní, už téměř usíná a v tom se rozpláče a je mu nepohodlně.
Často totiž právě svědění a bolest dásní vnímá děťátko nejintenzivněji večer, když je vše klidnější. Právě ten klid přináší také větší vnímání svého těla a jeho nepohodlí.
Dalším projevem může být neklidný spánek, který se projevuje například kňouráním nebo pláčem ze spaní. Případně zase otáčením hlavičky a neustálým hledáním nové polohy spánku. Jiné děti v období růstu zoubků spí klidně, ale neustále na prsu maminky. Kojení jim pomáhá ke zklidnění a sáním si také masírují dásně a ulevují si.
Bolest zoubků někdy poznáte i podle toho, že se den ode dne symptomy zhoršují a pak náhle zlepšují. Pár nocí se třeba děťátko celou noc nepustí maminčina prsa nebo náruče, další noc se odtahuje (má citlivější dásně a spíš pláče bolestí) a hned poté vidíte nový malý zoubek. I když u vás obecně noci vypadají spíše jako krátká přerušovaná zdřímnutí, během růstu zoubků můžete přesto cítit mnohem intenzivnější noční turbulence.
Trochu zoubkových čísel
Zoubky se nejčastěji začínají poprvé hlásit o slovo někdy mezi 4. – 6. měsícem, u některých dětí ale klidně i kolem 3 měsíce a u jiných první zoubek vyjde třeba až v roce. I když se nejčastěji neklidný spánek se zoubky spojuje u dětí do prvního roku, i starší děti mohou trápit bolesti zoubků – hlavně v období, kdy se prořezávají stoličky (někdy mezi 12 – 18 měsíci, u některých dětí třeba kolem dvou až tří let)
Úleva pro bolavé dásně
Úplně nejčastěji se při vyhledávání pomůcek na bolest dásní setkáte s doporučováním kousátek nebo chladivých kousátek. Kousátka se dají i vyrobit – třeba zmražením kousků zeleniny nebo ovoce (podle věku děťátka).
Jaké jsou další možnosti?
Kojení
Pokud své děťátko kojíte, v období růstu zoubků děti právě kojení využívají jako nejlepší lék na bolest, neklid i podrážděnost. Nejen mateřské mléko a jeho složení, ale také sání, jim často velmi pomáhá ke zklidnění.
Vertikální poloha
Proč se tak mnoho dětí, které trápí bolest dásní, uklidní, když je zvednete z postele a držíte v náručí? Poloha vleže znamená vyšší cirkulaci do hlavy a čelisti, což může způsobovat větší tlak a bolest při prořezávání zoubků. Proto se mnoho miminek, batolat i starších dětí okamžitě uklidní, když je zvednete do vertikální polohy. A je to také jedna z věcí, proč při prořezávání zoubků tak krásně pomáhá nošení v šátku nebo ergonosítku přes den.
V tomto případě ale samozřejmě funguje i další obrovská výhoda. Když nás něco bolí, není v tom jen nepohodlí těla, ale naplno pracuje také psychika. A u dětí je to podobné. Malá miminka může bolest znejišťovat, může to být jejich první zkušenost s podobnými pocity. Ty větší děti se také můžou bát, že se něco děje a neví co. Maminčina nebo tátova náruč pak přináší nepopsatelnou úlevu, pocit bezpečí. Pocit, že je vše v pořádku, že na to nejsou sami a jejich nejbližší člověk je chrání.
Masáž s vůní jako lék na uklidnění
Nožičky, tváře a ouška. To jsou části těla, jejichž masáž by mohla vašim dětem ulevit právě při bolesti dásní. Je důležité masírovat velmi jemně a pozorovat signály děťátka, jestli je mu masáž příjemná nebo naopak a řídit se jeho pocity. Některé děti v období růstu zoubků nesnesou dotek na tvářičce, jiné naopak budou za takové hlazení vděčné.
K masáži můžete použít za studena lisovaný rostlinný olej (třeba mandlový, meruňkový, olivový…), který vašemu děťátku vyhovuje. Případně můžete přidat i vůni. Na bolest dásní mohou krásně pomoci například vůně levandule nebo heřmánku. Vyzkoušejte si, jak voní vašemu děťátku a jestli jsou mu příjemné. A pokud ano, můžete je přidat k masáži.
Masáž nožiček
Masáž nožiček Jemným hlazením namasírujte chodidlo děťátka a postupně přejděte k prstům na nohou, každý prst na noze jemně promasírujte.
Ouška a tváře
Chyťte ouško děťátka dvěma prsty, zespodu a seshora. Krouživými pohyby jemně masírujte ouško zdola směrem nahoru.
Na tvářičce v oblasti dásní prsty jemně promasírujte směrem od bradičky k zoubkům. Některým dětem se může líbit i jemné pochodování prsty po tvářičce v oblasti dásní.