Jedna maminka se mi nedávno svěřila se svým deníčkem, který si psala po náročném porodu. Příběh této maminky je inspirující a věřím, že dodá sílu mnoha ženám, které nezažily porod, jaký si představovaly.
Porodům se věnuji málo, ale traumata vzniklá při komplikovaném příchodu na svět hodně ovlivňují také spánek miminka i psychickou pohodu maminky v příštích dnech či týdnech, a někdy i měsících. Některá traumata si citlivá maminka odnáší přímo z porodnice, když narazí na „někoho“, kdo nevnímá souvislosti. Proto je důležité o tom mluvit a sdílet své pocity. Možná se tak dostanou také k lidem, kterým to pomůže leccos pochopit a změnit svůj přístup. A možná se příběh dostane k maminkám, které měly podobné pocity a trochu se jim uleví na duši.
Zpověď: Nebyla jsem připravená na to, co se stalo
Připadala jsem si dokonale připravená. Mnoho let teorie i praxe. Vystudovala jsem dětskou psychologii, spoustu let působila jako chůva, učitelka v mateřských školách a lektorka kurzů cvičení pro rodiče s dětmi. Zkušeností mám spoustu, absolvovaných kurzů i načtených knih snad ještě víc. Na porod jsem se neskutečně těšila. Přesto, nebo možná právě proto, mám teď slzy na krajíčku.
Ležím na JIP a je mi nádherně a smutno zároveň. Nádherně, protože se mi před chvílí narodila naprosto kouzelná holčička, smutno, protože tu nesmí být se mnou, viděla jsem ji po porodu jen na chviličku a stihla jí dát několik polibků na tvář. Uklidňuje mě jen to, že mám báječného manžela a vím, že se dnes pokusí být u naší maličké, co nejvíce to půjde. Musím to zvládnout! Obě musíme! Devět měsíců jsme byly neustále spolu, jak asi těžké pro ni musí být, když se po devíti měsících v teple a klidu mámina bříška ocitne v naprosto cizím světě a uloží ji na pokoj s několika stejně vyděšenými novorozeňátky.
Císařský řez jako vyústění desetihodinového porodu mě zaskočil. Do poslední chvíle jsem bojovala a do poslední chvíle jsem doufala. Připravila jsem se téměř na všechno, na císařský řez ne. Vůbec jsem s takovou možností nepočítala, nikdy jsem si ji ani na chvíli nepřipustila. Teď tu ležím a čekám, až mi bude dovoleno strávit alespoň několik minut s mojí malou holčičkou. Čekání mi přijde nekonečné, hlavu mám plnou myšlenek, co bude dál.
Společné chvíle byly tak krátké, ale nevzdala jsem se
Už ji nesou. Je nádherná! Beru si ji do náručí a jsem nejšťastnější na celém světě! Obě jsme, i má holčička vypadá spokojeně. Můžeme si ale jedna druhou vychutnávat jen tak krátce a už ji zase odnášejí. Do večera mi ji přinesou ještě jednou, spinká mi v náručí a opět ta chvilka uteče tak rychle. V noci s ní být nemůžu, je mi smutno, ale snažím se nabírat síly, snažím se prospat a těším se na ráno. Slíbili mi, že ráno už budeme konečně spolu, napořád.
Rána se dočkám a na pár minut mi dovolí ji pochovat, k mému nemilému překvapení ji však po chvilce opět odnášejí. Čeká mě rozcvičení s fyzioterapeutkou, prvně po operaci vstávám z postele a snažím se trochu projít. Pobyt na JIP se protahuje, nemají pro mě připravený pokoj na oddělení šestinedělí. Čekám dlouhé hodiny. Abych později vše zvládla, držím se rady od fyzioterapeutky a rozhýbávám se i přes ukrutnou bolest co možná nejvíc. Sestra mi oznamuje, že potřebují mé lůžko na JIP, pokoj na oddělení šestinedělí však stále není připraven, nechávají mě na chodbě, a tak čekám a čekám. A chodím a chodím. Snažím se “to rozchodit”.
Konečně je to tady, ve dvě hodiny odpoledne mě odvádějí na můj nový pokoj. Ukazují mi, kde právě je a bude moje holčička. Slyším křičet svůj vnitřní hlas: „NEBUDE! Chci ji u sebe!“ Od první chvíle na novém oddělení doslova bojuji o to, abych mohla být se svou holčičkou. Argumenty pro prodloužení naší separace nechápu! Po císařském řezu mám prý právo ještě na jednu noc klidu, odpočinku, pak si probdělých nocí ještě “užiji”. Nechápu, nerozumím a nevěřím! Prosazuji si svou, a tak mi ji konečně nechají přivézt! Je tak krásná a vypadá tak vyděšená. V puse má dudlíček a intenzivně saje, je vyplašená a zneklidní ještě více při sebemenším zvukovém podnětu, jako je otevření či zavření dveří nebo pláč dítěte v jiném pokoji. Dudlíček si nenechá ani na chvilku vyndat z pusinky.
Vyhodila jsem dudlíček i kloboučky a dala si dcerku k srdíčku
Nechtěla sát z prsa, sestra mi řekla, že kojit mi půjde jen přes klobouček. Prostě všechno to odstartovalo úplně jinak, než bych si přála a než jsem si představovala. Se svou holčičkou po boku jsem se ale nedala, po odchodu sestry klobouček vyhodila a dudlík ho během první noci následoval. Dokud bude mít dudlík, prso si nevezme, pak přijdou s příkrmem a už to nedám dohromady. Přes všechny pokyny nemocnice (dítě se nemá nosit v náruči, je potřeba ho převážet všude ve vozíčku, nemá spát v posteli, má svůj vozíček) jsem si Elinku v noci položila na odhalenou hruď. Do té doby se budila co chvilku a chtěla dudlíček zpět do pusy, po přiložení na prsa spinkala bez dudlíčku krásně až do rána. Já ji jednou rukou objímala a v druhé držela střídavě knihy a telefon, abych načetla co nejvíc potřebného k tomu ten neplánovaný začátek co nejlépe překonat. Nespala jsem tu noc snad ani minutu, ale stálo to za to.
Ráno velmi mladá a velmi sebevědomě působící paní doktorka bez sebemenší snahy o rozhovor usoudila, že je nutné začít s příkrmem! Opět jsem se vzbouřila. Snažila se vysvětlit, že moje holčička neměla příležitost sát, byly jsme dlouho od sebe, teprve v noci jsem odbourala dudlíček a je potřeba jí dát ještě alespoň chvíli šanci a mně sestru, která mi pomůže s přikládáním. Paní doktorka byla neoblomná, já ale také. Vzala jsem svou holčičku do náruče a utíkala na sesternu, aby mi někdo s kojením pomohl. Naštěstí jsem narazila na výbornou a chápavou sestru, seděla u mě a zkoušela a zkoušela. Moje malá šikovná holčička se chytla. Díky péči a pomoci sestry to zvládla krásně i bez kloboučku! Sestra řekla, ať nečekám moc, napoprvé vezmou děti prý obvykle cca pět. Moje holčička si ale napoprvé vzala hned dvacet. A za dvě hodiny hned dalších patnáct. Bylo zažehnáno! Příkrm se nekonal.
S pravidelným spaním na mé hrudi a sáním z mého prsa dcerka krásně přibývala, byla čím dál klidnější a po odchodu z nemocnice, který jsem si, jak jinak, vybojovala o den dříve, z ní bylo úžasně spokojené miminko.
Vzkaz maminkám: Nevzdávejte se!
Chtěla bych zveřejněním svého příběhu dodat sílu všem maminkám, které se ocitnou v situaci, se kterou se těžko vyrovnávají. Život nám někdy přichystá nepříjemné chvíle, vždycky ale stojí za to bojovat za lepší zítřky, zvlášť když jsou to zítřky s našimi nejmilovanějšími!
Děkuji ♥. Spolu-cítím, podporuji a děkuji za podporu. Srdcem Monika M.
Uplne chapu,jen u nas to bylo na opak…mala po porodu skocila na JIPce,ani pochovat mi ji medali,jem ukazali a hned JIPka novorozenecka…co den to slib,ze zitra uz budeme spolu,kolik ja slz vybrecela,ze ji nemam u sebe,nevim,co s ni je a kdy budeme spolu. Nebyt rodiny,pratel a hlavne male,tak bych to nezvladala. Predstavte si,ze jste na pokoji s happy maminkami a vy to svoje mimi nemate u sebe a nevite,co s nim je. A „rozchozeni“ i pres bolest znam. Mela jsem apoustu vnitenich stehu a i venkovnich,presto jsem po te,co me prevezli na pokoj vstala a s vypetim vsech sil a pres vsechnu tu bolest sla na tu JIPku se na malou aspon na chvilicku podivat,protoze na porodnim sale mi ji opravdu jen v rychlostinukazali a byla pryc.Nakonec nase osetrujici lekarka na novorozenecke JIP mi zaridila u nich pokoj,protoze z od.sestinedeli me pustili domu a za maloj si kazde 3hod.dochazejte na prikladani k prsu…musim rict,ze diky super personalu na novorozenecke JIPce jsem se plne rozkojola,mela malou pak i u sebe a se vsim nam pomali.Nase detska lekarka,je nadsena,jak jsme vyvojove napred a vse zvladame. Jen ty chvile a dny bez male mi nikdo nevrati,ale o to vic si to vynahrazujeme a mazlime se spolu,spime spolu v posteli apod. :-)
Ach ouvej, jak je mi to blízké :(( Někteří lidé umí zadupat do země nejkrásnější chvíle v životě… První porod mě stál deprese a hrůzu z druhého porodu. Nebýt skvělé paní psycholožky, kam jsem začala docházet, tak by druhé ani nikdy nebylo. Naštěstí mi pomohla se z toho tak dostat, že jsem začala bojovat a odhodlala se do toho jít. Druhá dcera má dnes pět týdnů, porod jsem si užila (druhý císař) a v porodnici to bylo parádní. Dopadlo všechno tak jak jsem si v hlavě vypřála a doslova vymodlila!!! První dcera je bohužel vším poznamenaná, nikdy si neodpustím, že jsem u ní vůbec nebojovala a dala na slova lékařů a sester :(
Při čtení těchto řádků jsem se vrátila o par měsíců zpět a přiznávám, ze se mi do očí řinou slzy… Z porodu v Motolské porodnici jsem si odnesla smutno. Jen doufám, ze pouze ja, nikoli i moje malá. Jednalo se sice o ty nejšťastnější okamžiky v mem životě, ale ja nám to s malou nechala zkazit! Bohužel, nebyla jsem natolik silna jako Vy.
Za dva dny na JIP mi ji přivezli celkem třikrát na 10 minut! To neuvěřitelný prázdno!!!! Myšlenky jak ji asi muze byt!!!. Po nástupu na sestinedeli mi ji vozili pouze na jídlo (uz ji prikrmovali protoze ztratila 10% váhy). Touha byt se svou láskou, šílený pocit jak se musí cítit sama! .stres a odmítnutí sester pri jakémkoliv dotazu. Jak ja se těšila az odtamtud odjedeme domu! Jak to malé vynahradim! Cela ta situace se odrazila na me psychice a bohužel i na kojení …Pět tydnu jsem se snažila rozkojit. Bohužel neúspěšně!
. Doufám, ze za těch několik tydnu se mi podařilo to malé vynahradit. Avšak kdykoli si vzpomenu, je mi smutno. Myslela jsem, ze vzpomínky na narozeni me dcery bude jen krásná, ale bohužel… Do Motole uz nikdy vic…
Z takovych zkusenosti je mi vzdycky smutno zvlast, kdyz z vlastni zkusenosti vim, ze je to casto uplne zbytecne. Ja jsem rodila ve Vidni v bezne porodnici. Po 30 hodinach kontrakci se rozhodlo, ze dojde na cisare, v tu chvili uz jsem to i uvitala. Na sal se mnou sel automaticky i manzel, po vyjmuti a zkontrolovni miminka, mi ho dali na hrudnik a mela jsem ho tam po celou dobu siti (podotykam, ze dite bylo zdravotne v poradku). Pak me asi na pul hodiny odvezli vedle a manzel se sestrou byli s ditetem na kontrole (apgar skore atd.) Kdyz uz se maly zkousel prisat na plinku i manzela, tak prisli a bez problemu se podarilo prvni kojeni. Po presunu na normalni pokoj jsem ho mela normalne u sebe s tim, ze kdyby bylo cokoliv treba, mam zazvonit. Cisar byl v pet rano, v poledne prisla sestra, ze si zkusime stoupnout, odpo si to pry mam zkusit sama. Na prebaleni maleho jsem zatim zvonila na sestru, na kojeni jsem si ho brala sama, coz slo tezko, ale diky elektr. polohovani postele to bylo mozny. Kdyz jsem rikala sestre, ze mam problem ho vyndat z vozicku, koukala na me jak jojo. Pry si ho mam dat vedle sebe na postel, bude to prijemnejsi pro mne i pro nej a budu mit po problemu. Prece pry nemuzu chtit, aby miminko, ktery bylo doted v teple u me bylo ted spokojeny v tvrdym studenym vozicku? (To mi rekla asi 50ti leta sestra, o ktery by si clovek mohl myslet, ze je to jeste „stara skola“ :) Pry si ho mam dat k sobe a dat mu pit kdykoliv bude chtit. A co SIDS a tak? Pry pokud dr. nerekl, ze je zvysene riziko (to bychom dostali automaticky zapujceny monitor), tak pry se neni ceho bat. Protoze mi bylo blby porad nekoho volat, nechala jsem si nakonec po vecerni kontrole vyndat katetr s tim, ze v noci uz zkusim prebalovani sama. Za zacatku to bylo opravdu narocny, ale asi diky hormonum jsem mela spoustu energie. S kazdym dalsim dnem uz to slo snaz a treti den uz jsem si nepripadala o nic hur, nez ostatni. Domu jsme sli podle planu ctvrty den se spokojenym malym zroutem. Doted si myslim, ze hlavni podil na tak rychle rekonvalescenci melo to, ze jsem mela malyho u sebe. Diky tomu se i kojeni rozjelo bez problemu a vse uz pokracovalo jako po normalnim porodu. Tak to jen zkusenost, jak taky muze vypadat cisar a poporodni pece… Preju vsem maminkam, aby odchazely z porodnice s co nejlepsimi vzpominkami! ;)